Adet Bitince Namaz Ne zaman Kılınır

Adet Bitince Namaz Ne zaman Kılınır

Esselamu aleyki kardeşlerim. Küçükten büyüğe her bayanın bildiği üzere en büyük sorundur adet dönemi.  Her ne kadar bizler de hala araştırmakla bitiremesek de, yeni adet olmaya başlamış genç kızların aklına takılan soruları daha fazla olmaktadır. Niçin adet oluruz ? Regl dönemi nedir ? Hayız nedir ? gibi kendini tanıma aşamalarından kaynaklı regl dönemi hakkında bilgiler edinmek için İnternet’e danışmaktalar.

 Peki Kısaca Hayız Nedir?

Hayızın anlamıda regl dönemi, adet dönemi, aybaşı dönemi gibidir. Üç terimde aynı anlama gelmektedir. Regl kelimesi tıpta, aybaşı ile adet kelimesi halk dilinde, hayız ise Kur’an-ı Kerim‘de geçmektedir.

 Niçin Adet Oluruz?

Yüce Allah’ın kadına verdiği muhteşem annelik döngüsü gerçekleşmediği zaman adet kanaması meydana gelmektedir. Yani Allah’u Teala her ay bizi gebeliğe hazırlamaktadır. Gebelik durumu söz konusu olmadığında adet dediğimiz dönem meydana gelir. Rabbimiz ne kadarda güzel yaratmış kadınları.. Tefekkür etmemek elde değil..

 

Adet dönemi, kimi bayan için rahat geçse de, çoğu bayan için zorlu geçen bir süreçtir. Her kadın sancılı adet dönemi geçirecek diye bir kaide yok. Bu konuyu daha derinlemesine işleyeceğiz ancak özet geçer isek, bir çok nedeni bulunmaktadır. Genetik kaynaklı adet sancısı gibi.. Üşütme kaynaklı regl ağrısı gibi.. Sancıya neden olan kistler gibi, enfeksiyondan kaynaklanan adet ağrısı gibi vb. Bunlar doktora görünmemeyi gerektirecek kadar basit bir sorun değil. Utansanız da sıkılsanız da muayene olun kardeşlerim. Aksi takdirde sorun azalmak yerine daha fazla artacaktır.. ♣

Her kadının mutlaka merak ettiği adet gecikmesi, azalan adet, bitmeyen adet, adet düzensizliği sorunu, adet söktürücü ilaçlar, adet söktürücü hap, adet söktürücü iğne, adet ağrısı nasıl geçer konularına yer vereceğiz elbette ancak bu makalemizde hayız kaç gün sürer? 10 günden fazla süren adet, Adet 10 günü geçerse namaz kılınır mı, adet rengi konularını işleyeceğiz. Yani kısacası kadın ilmihali için önemli olan adetin namaz ile ilişkisini ele alacağız.

HAYIZ KAÇ GÜN SÜRER?

   Hayızın en az süresi 3 gün, en fazla süresi ise 10 gündür. Bu Hanefi Mezhebine göredir. 3 günden az süren kanama adet değil, istihaze (özür) kanıdır. 10 günden fazla süren adet kanamasıda aynı bu şekildedir.

10 günden fazla süren adet namaz ilişkisi

Soru; Bir kadın her ay düzenli olarak 7 gün adet görse ve bu ay 11 gün kanaması olsa ne yapmalıdır?

Cevap; Eğer bu ay kanaması 11 değilde 10 gün sürseydi kaza edeceği namazı olmazdı. Ancak 11.güne kayan adet kanaması gördüğü için, 7 günden sonraki günlerde kılamadığı namazları kaza etmelidir.

Soru; Bir kadın her ay düzenli olarak 5 gün adet görse ve bu ay 13 gün kanaması olsa ne yapmalıdır?

Cevap; Her ay düzenli olarak 5 gün adet gördüğü için ve bu ay kanaması 10 günden fazla olduğu için, 5 günden sonraki 8 günün namaz kazasını yapmalıdır.

Soru; Her ay düzenli olarak 10 gün adet gören bir kadın, bu ay 11 gün adet kanaması yaşasa ne yapmalıdır?

Cevap; Her ay 10 gün kanaması olduğu için yalnızca 1 gün namaz kazasını yerine getirmelidir.

Soru; Her ay düzensiz adet gören bir kadın, 11 gün kanama yaşasa, namaz günlerini nasıl hesap etmelidir?

Cevap; Adet gördüğü aylardan hangisinde en az adet süresi yaşadıysa o rakama göre hareket eder. Misal; Her ay düzensiz adet yaşayan bir kadın, bir kaç ay önce 5 gün adet kanaması yaşadı. Ancak 5 den daha az yaşadığı bir adet döngüsü olmadı. Bu takdirde hesap edeceği sayı 5’tir. 11 gün kanama yaşadıysa 5 günü adet, kalan 6 günü ise özürdür ve namaz kazası var demektir.

 

  NOT; Her ay 5 gün, 7 gün, 9 gün veya 10 gün adet gören bir kadın iki ay üst üste farklı adet günleri yaşarsa 2 ay önceki adet sayısı değişmiş demektir. Misal; Her ay 7 gün adet gören bir kadın 2 ay üst üste 6 gün adet görse, bundan sonra ki namaz hesaplarını 6 güne göre yapacaktır. Kısacası adet 10 günü geçerse adet hali bitmiş, özür hali başlamış demektir. 11. gün kanama devam etse dahi her namaz vakti abdest alıp ibadete devam edilmelidir. Kanama bittiğinde adet süresi sayınız ne ise, o süre haricinde ki günler kaza edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ