Çocuklara Allah Nasıl Sevdirilir?

Çocuklara Allah Nasıl Sevdirilir?

Çocuklara Allah Nasıl Anlatılır

Sizlere bugün “ÇOCUĞA ALLAH’I NASIL SEVDİREBİLİRİZ? konumuz hakkında değerli hususlara değineceğiz. (Allah’ı sevdirmek) hakkında ki yazımızı siz değerli okuyucularımız için severek hazırladık.. kadinvari.com dan “Çocuklara Allah’ı sevdirmek” adlı konumuzu memnuniyetle okuyup çıkacaksınız..

 
Çocuklar Allah’ın bizlere emanetidir. O masumlara öğretmediğimiz her şey bizden sorulacaktır. En başta Allah’ı tanımayan bir çocuğun, anne babasından hesap sormaya hakkı olacaktır. Allah’ı kötü sözlerle akıllar da bırakan anne babalar ne kadar büyük vebal aldıklarının farkında değiller.
 
“Namaz kılmazsan Allah seni yakar”
 
“Kuran’a abdestsiz dokunma çarpılırsın”
 
“Allah baba (haşaa) sana çok kızar”
 
“Allah seni cehennemde yakar”
 
Gibi korkunç cümleler, çocuğun zihninde kötü izlenim bırakır ve bir gün Allah’a düşman olarak yetişir. Sorun olarak görmediğimiz cümleler gün gelir dağ olur da başımıza kalır. Sonra da benim çocuğum neden İslam düşmanı oldu der dururuz. Çocuklara Allah’ı sevdirmek için sarf edilen her cümleye çok dikkat edilmelidir.
 
Mesela bir şeye kızdınız;
 
“Allah seni cennetiyle müjdelesin”
 
“Hay Allah.. Rabbimin güzel yarattığı kızım/oğlum neden böyle yapıyorsun?” tarzında cümleler kurulmalıdır.
 
Eğer yanlış bir şey yapıyorsa kızarken kesinlikle Allah kelamı katılmamalıdır. Tam aksine;
 
Sen böyle yaptığın için ben çok üzüldüm” cümleleriyle yalnızca kendinizi içine katmalısınız. Çocuğunuz namaz kıldığında, Kuran okuduğunda, iyilik yaptığında, güzel söz söylediğinde, özür dilediğinde, size yardım ettiğinde ona hediyeler verin. Küçük bir kalem dahi olsa hediye ettiğinizi belirtin.
 
“Sen bugün bana yardım ettin bu kalemi sana hediye ediyorum”
 
“Biliyor musun? Allah’da bana seni hediye etti.. Ben Allah’ı o kadar çok seviyorum ki..”
 
“Bak görüyor musun şu uçan kuşu.. Ne kadar da güzel rengi var. Allah ne kadar güzel yaratmış değil mi?”
 
“Kışın kar yağıyor her yer bembeyaz oluyor, Rabbimiz bizi ne çok seviyor dimi kızım/oğlum.. Baksana bize ne güzellikler vermiş”
 
“Bugün benimle Allah’a şükretmek ister misin? Nasıl diye sorduğunda “Namaz kılarak” demelisiniz. Namazın zorla yapılan bir iş olduğu düşüncesini silip, Allah’a verdiği nimetlerden dolayı şükretmenin şekle dönüşmüş hali olarak aklında yer etmelisiniz.
 
Bir çocuğa asla ama asla cehennemden bahsedilmemelidir.
 
Ergenlik dönemine kadar cennet anlatılmalı ve Allah’ın çocukları çok sevdiği, onlara cennette her şeyi vereceğini, istedikleri kadar oyuncaklarının olacağını, bol bol dondurma yiyebileceklerini, orada hiç hastalanmayacaklarını, hep güzel şeylerin olacağını anlatmalısınız. İşte o zaman çocuk Allah’ı nasıl sevecek görmeye değer…
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ