Grip Aşısı Neden Yapılmalı

Grip Aşısı Neden Yapılmalı

Grip çoğu zaman insanın rahat bir şekilde yaşam sürmesine engel olan kronik bir rahatsızlıktır. Normal burun akıntısıyla atlatılan grip veya soğuk algınlığı herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Ancak ağır bir gribe yakalanıldığı takdirde uzun bir dinlenme şarttır. Buda çalışan bireyler için oldukça zordur. Zira dinlenmek için zamanları olmayanlar, hızlı bir şekilde atlatmak ve vücut direncini arttırmak için grip aşısı yoluna başvurabilirler.

 

♦Her grip hali aşı olmayı gerektirir mi?

Ne zaman grip aşısı olunmalı

Sorusunun cevabını vücudunuzda meydana gelen sinyaller verecektir. Nedir bu sinyaller?

1-Ciddi bir baş ağrısı çekiyorsanız ve bu ağrı normalden fazla sürüyorsa

2-Mide bulantısı günlük yaşamınızı olumsuz etkileyecek derecedeyse

3-Mevsimsel grip neticesinde ortaya çıkan solunum yetmezliği

4-Ayağa kalkmaya engel olacak kadar baş dönmesi

5-Halsizlik ve aniden gelişen kusma

Yaşadığınız bu ağır grip belirtileri dinlemeyle geçmiyorsa, mutlaka doktorunuza danışmanız ve uygun görürse aşı olmanız gerekmektedir.

Peki yalnızca ağır grip geçirenler mi aşı olmalı?

Tabi ki de hayır. Gribin gün geçtikçe artma ihtimalini engellemek isteyen herkes aşı olabilir.

♦KİMLER GRİP AŞISI OLMALI?

♦KİMLER GRİP AŞISI OLMAMALI?

Grip hastalığına yakalandığı takdirde tehlike arz eden bir takım yaş ve hastalık grubu vardır ki, bu gruba giren herkes aşı olmalıdır. “Altı üstü bir grip nane limon kaynatır” iyileşirim düşüncesiyle doktor muayeneleri asla aksatılmamalıdır.

♦KİMLER AŞI OLMALI

1- 65 yaşından büyük kimseler mutlaka aşı olmalıdır. Zira yaş ilerledikçe hastalığı atlatma sürecide zorlaşır.
2- Diyabet hastaları
3- Astım hastaları
4- Kansere yakalanmış ve kanser riski taşıyan kişiler
5- Kronik kan hastaları
6- Kalp ve damar hastaları
7- Sağlık çalışanları
8- Topluma açık ortamlarda çalışan bireyler
9- 6 ay ile 5 yaş arası çocuklar
10- Emziren anneler

♦KİMLER AŞI OLMAMALI

1- Yumurta besinine karşı alerjisi olanlar
2- Altı aydan küçük bebekler aşı olamaz.
3- Gebeliğin ilk üç ayında olan bayanlar aşı olamaz.

Tüm bu maddeler ancak doktor muayenesinden geçtikten sonra kesinleşebilir. Hamileler grip aşısı olabilir mi sorusuna cevabı en doğru şekilde verecek olan yalnızca doktorlardır. Ciddi bir durum olan gebelik, kendi kendimize vereceğimiz kararları engellemelidir.

♦GRİP AŞISI ÇOCUKLARA YAPILIR MI?

Grip semptomlarına yakalanmış bir çocuğun doktor muayeneleri asla ertelenmemelidir. Gittikçe artan öksürük, bulantı, ateş, baş ağrısı ve dönmesi gibi belirtiler veren çocuklar mutlaka aşı olmalıdır. Yapılması gerekilen bu aşılar, grip mevsimine girilmeden gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde hastalığın ilerlemesini engellemek zorlaşabilir.

♦GRİP AŞISI HANGİ AYLARDA YAPILIR?

Grip salgını tam ortaya çıkmadan Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında grip aşısı yapılmalıdır. Senede bir defa yapılan grip aşısı, salgından sonra yapıldığı takdirde etkisini gösteremeyebiliyor. Bu sebeple özellikle çocukların aşısı, salgından önce yapılmalıdır.

♦Grip aşısı alerji yapar mı?

♦Grip aşısı zararlı mı?

♥Grip aşısı hasta yapar mı?

♦Grip aşısı mide bulantısı yapar mı?

Gibi bir takım arayışlar içerisine giren anne ve babalar bilmelidir ki, her vücut aşıya dayanıklı olmayabilir. Bu sebeple doktora sorulmadan eczanelerde aşı yapılmamalıdır. Grip aşısından sonra bireyler grip hastalığına yakalanmaz. Çünkü aşının içerisinde bulunan virüsler canlı değildir.
Ancak aşı sonrası kızarıklık, kaslarda ağrı, hafif ateşlenme, aşı yerinin ağrıması gibi grip aşısı yan etkileri meydana gelebilmektedir.

♦GRİP AŞISI HANGİ BÖLGEYE YAPILIR?

Grip aşısı yetişkinlerde kola yapılırken, çocuklarda bacağa yapılmaktadır.

♦GRİP AŞISI İSİMLERİ VE GRİP AŞISI FİYATLARI

1- 10 liraya satılan grip aşısı FLUARİX

2- 14 liraya satılan grip aşısı AGRİPPAL

3- 21 liraya satılan grip aşısı FLUAD

4- 16 liraya satılan grip aşısı INFLEXAL V BERNA

5- 11 liraya satılan grip aşısı INFLUVAC SOLÜSYON

6- 25 liraya satılan grip aşısı INTANZA

7- 17 liraya satılan grip aşısı VAXİGRİP

Grip aşısı ücreti eczaneden eczaneye farklılıklar gösterebilir.

♦GRİP AŞISI NEREDE YAPTIRILIR?

♦Grip Aşısı Eczanelerde Yaptırılır mı?

Grip aşısını her yerde yapmak mümkündür. Ancak herhangi bir alerji durumu olup olmayacağını anlamak için doktora danışılmasını tavsiye ederiz.

♦Hangi Grip Aşısı Daha İyi

Grip aşısı markaları arasında hiç bir fark yoktur. Aynı içeriğe sahip olan aşılar, yalnızca isim farklılıkları taşımaktadır.

♦GRİP AŞISI ETKİSİNİ NE ZAMAN GÖSTERİR?

Grip aşısı etkisini aşı olduktan 1,5 – 2 ay sonra gösterir. Yaklaşık 12 gün sonrada koruyucu özelliğinin olabilme ihtimali gelen bilgiler arasında.

Grip hastalığına yakalanmadan önce yapılması gerekenlerin en önemlisi dengeli beslenmek ve bol bol meyve tüketmektir. Hastalık esnasında kıymetini anladığımız bedenimizi asıl sağlıklıyken korumalıyız ki, ciddi rahatsızlıklara kapı aralamış olmayalım. Özellikle de küçük görülen rahatsızlıklardan büyük hastalıkların doğabileceğini unutmamalıyız.

Hafif bir grip geçiriyorum, bir antibiyotik alırsam bir şeyim kalmaz” gibi düşüncelerle yaşadığımız belirtileri hafife almamalıyız. Bir an önce doktor muayenesinden geçip, gribin ne derecede olduğunu öğrenmeliyiz. Hem kendimiz açısından, hemde bulaştırmamamız gerekilen çevremiz açısından buna önem vermeliyiz.

♦Grip aşısının zararları

Grip aşısının bir takım yan etkilerinin dışında felç etme gibi bir zararının olduğu belirlenmiştir. Ancak bu düşük bir ihtimal olmakla birlikte, dikkat gerektirmektedir. Bu sebeple vücudun direncini arttırmak için doktor müsaadesi alınarak yapılmalıdır. Tam anlamıyla koruma gerçekleştirmeyen grip aşısından ziyade, bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal bitkilerden faydalanılmalıdır. Ciddi boyuta gelmeyen bir gribi ıhlamur, zencefil ve ada çayı ile atlatmanız mümkündür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ