Hoş geldin Ey Kutlu Doğum Haftası

Hoş geldin Ey Kutlu Doğum Haftası

 KUTLU DOĞUM HAFTASI

Rasulullah (sav)’ ın dünyaya teşrif ettiği kutlu ay. Tam da Rasulullah (sav) ‘ı tanımaya çalışmamız gereken bir ay. Şefaatine nail olmamız için Allah’a dua ettiğimiz Efendimizi ne kadar az tanıdığımızı farketmemiz gereken bir ay.

Neler yapmalı? Gönüllerimizi, hanelerimizi tıpkı Rasulullah (s.a.v) teşrif edecekmiş gibi nasıl süslemeliyiz? Misafirimiz gelse ona hazırlık yapmak, onu tanıdığımız nispette kolay olur ve neyi severse onu hazırlar özene bezene ikramda bulunuruz. Peki dua dua, yakara yakara bir kez olsun rüyamızda görmeyi bile çok istediğimiz ALLAH RASULÜ (SAV) ‘nü ne kadar tanıyoruz. Ne kadar benziyor hayatlarımız, biz MUHAMMEDİ AHLAK ile ne kadar alakalıyız?

Şimdi bir niyetimiz olsa gönlümüzde bu ayı fırsat bilip. Bir çizgi çeksek fikirlerimizin tam ortasına, tavırlarımıza, alışkanlıklarımıza bir dur desek .

Ve başlasak Rasulullah’ı okumaya. İlk vahiy olan İKRA ışığını yaksak gönlümüze..  Örnek alınmaya en layık olan O güzel Önderi tanımaya, anlamaya ve O’nun (sav) gibi olmaya başlasak.

Merhametini öğrensek, çocuklara davranışlarını tanıtsak. Haneyi saadetini örnek alsak, görsek yığın yığın eşyalarla doldurmayıp, akın akın sevgi ile nasıl doldurduğunu evini..

Gözümün nuru dediği NAMAZ ile olan bağını öğrensek her secdede biraz daha Rasul’e (s.a.v) benzemeye gayret etsek. Seccadede.. Tam da O’nun (s.a.v)  Rabbine AŞKLA durduğu yerde durmayı… Hiç değilse O’na (s.a.v) benzemeye çalışmayı becerebilsek..

Zor değil Ey hayatın girdabına kendini kaptırıp savrulan insan. Çevrenin sana dayatmaya çalıştığı bu hayat düzeni ile mutlu olmadığını anlamak, böyle gitmeyeceğinin farkına varmak için belki bu son fırsat.

Bu ay Rasulullah (s.a.v) ‘ın dünyaya gözünü açtığı ay…. Bu ay kutlu doğum haftası. Bu ayın yüreklerimize fısıldadıkları var.  Anlamak, tanımak ve En SEVGİLİYİ örnek almak için bir fırsatımız daha var.

Yalnız ilahilerde kandil gecelerinde gözyaşı döküp gelseydin Ya Rasulullah! demekten öteye geçmesi gerekilen bir ümmet sorumluluğumuz var. Nasıl deriz huzuruna varınca “Sünnetini terk ettik Ya Rasulullah! Seni değil modanın, adetlerin ve çevremizdeki kabul görünenlerin yolunu izledik”.

Gönlümüzdeki mutsuzluklarımızın da, sorunlarımızın da, sabırsızlıklarımızın da, çaresiz hissettiğimiz anlarımızın da sebebini anlamanın vaktidir bu ay.

Ne zaman uzaklaşıp yüz çevirir olduysak, ne zaman ki eşyada, parada, kısacası dünyada aramaya başladıysak mutluluğu, o vakitten beridir masal dinler gibi dinler olduk SAHABESİ İLE RASULULLAH’ IN tüm sıkıntılara rağmen gönüllerinde yaşadıkları huzuru…..

 

  AHLAKI MUHAMMEDİYE İLE BULUŞMAK DUASIYLA… Allah’a emanet olun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ