Peçeye Girmek İstiyorsan Okumalısın

Peçeye Girmek İstiyorsan Okumalısın

 PEÇE TAKMADAN ÖNCE DÜŞÜNELİM

Şuanda bu yazıyı açtıysanız muhtemelen peçe takmak istiyorsunuzdur. Bunu düşünmeniz bile gayet güzel ve takdir edilesi. Ancak peçe takmayı neden istediğinizi kendinize sordunuz mu hiç? Çünkü bu önemli soruya vereceğiniz cevaplar, ileriki hayatınızı da etkileyecektir.

Sırf takanlara özendiğiniz ve görüntüsü hoşunuza gittiği için peçe takmak istiyorum diyorsanız bir müddet daha ertelemelisiniz. Çünkü böyle bir durumda takacağınız peçe, hevesiniz geçtiğinde bir yük haline gelecektir. İşte o zaman sürekli peçenizle oynayıp duracak, bir o yana bir bu yana çekiştirip duracaksınız. Zamanla pişman olacak, nefsinizle büyük bir savaş içerisine gireceksiniz. Ve işte o an şeytan aklınıza peçe çıkarmak caiz mi sorgularını getirecek. Günlerce googlede bunun arayışı içerisine gireceksiniz.

İşte tüm bunlara mahal vermemek için, peçe hakkında çokça bilgiler edinmeniz gerekir. Neden takacağınıza doğru cevabı bulduğunuzda hazır olmuş olacaksınız.

NEDEN PEÇE TAKMALIYIZ?

 • Girdiğiniz ortamlarda dikkat çeken bir yüzünüz varsa, peçeye yönelmeniz oldukça doğru bir karar olacaktır.
 • Peçe takmak demek; Şeytanın güzelliğimizden bizleri vuramaması demektir. Güzelliğinize bakanlara karşı “Bundan sonra bakamayacaksın! Bana yalnızca helalim bakabilir!” demiş olacaksınız.
 • Peçe takmak demek; Tüm çirkefliğin, fitne fesadın önüne geçmek demektir.
 • Tıpkı o güzel sahabe hanımları gibi İslam adına mücadele etmek, bu uğurda şehit olmak istiyorsanız peçe çok güzel bir cihad kapısıdır.
 • Siz dünyaya özgürce bakabilirken, haram bakışlar sizin yüzünüze bakamayacak! Ne kadar güzelmiş deyip iç geçiremeyecek! Güzelliğinize bakarken sizin nefsinizi de şımartamayacak! İşte tam bu noktada takva makamına adım atmış olacaksınız..
 • Fitne ve fesadın arttığı bir zamanda takılması gerektiğini vurgulayan alimlerimiz var. Peki sorarım size? Sizce fitnenin en kötü olduğu bir zamanda değil miyiz? Tacizin çocuklara, hayvanlara kadar indiği bir toplum sizce de fitne dolu değil mi? Eş cinselliğin arttığı, kadının erkek, erkeğin kadın olduğu ve bununda normal karşılanıp eleştirenlere saldırıldığı bir toplum sizce de fitne ve fesatlık barındırmıyor mu? Öyleyse fitnenin yerine gelmesi için daha ne olmasını bekliyoruz? Peçe takmamak için hala ne gibi bir bahane sunabiliriz?
 • Peçe takmak istiyorsanız bol bol kitap ve makale okumalısınız. Gerçekten gayeniz güzelliğinizi gizlemek olmalıdır. Aksi takdirde karşınıza çıkacak olan zorluklarla baş edemeyebilirsiniz.

PEÇENİN DÜNYEVİ FAYDALARI

 • Peçeyle yemek yemek oldukça rahat ve güzel. Googleye peçeyle yemek yemek diye yazdığınızda dalga konusu olan bir videoyla karşılaşacaksınız. Kesinlikle yemek yemek böylesine zor değil! Aksine o kadar zevkli ki, sürekli bir şeyler yemek bile isteyeceksiniz. Bu konu hakkında da video hazırlayacağım. O sebeple şimdiden abone olun.
 • Gülme krizine girdiğinizde kimse bunu fark edemiyor. Peçe altından rahatça gülebiliyorsunuz.
 • Ses yapmamak şartıyla çiğnemek istediğiniz sakızdan ötürü kıpırdayan ağzınızı kimse göremiyor.
 • İsterseniz koca koca lokmalar götürün ağzınıza! Gören yok! Rahatlık full!
 • Güneşin etkilerinden korunuyorsunuz.
 • Grip olduğunuzda burnunuzu rahatça silebiliyorsunuz. Oldukça komik gelebilir bu maddeler 🙂 Ancak peçe takanlar çok iyi bilirler. Bunları dile getiren olarak tarihe geçeceğim anlaşılan 🙂
 • Diş ağrısından şişen yanağınız, yara çıkan ağzınız görünmeyecek!
 • Acı biberden yanan ağzınızı açtığınızda kimse görmeyecek! 🙂 Gülüyorsunuz değil mi? Gülün gülün iyi gelir kalbe 🙂 Ama bunlar gerçekler 🙂
 • Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sizinde varsa tecrübe ettikleriniz yorumda belirtin de hep birlikte tebessüm edelim 🙂

YENİ KAPANDIM PEÇE TAKMAK İSTİYORUM

Yeni kapananlar için peçeyi tavsiye etmiyorum kardeşlerim. Henüz tesettürü sindirememişken peçe çok ama çok ağır gelebilir. Tesettür nedir? Tesettürün hakkı nasıl verilir? Neden tesettüre girmeliyiz? Tesettürün şartları, kuralları nelerdir? Yüce Allah bu konu hakkında Kur’an da ne buyuruyor? konularını içselleştirmeden, tecrübe etmeden peçeye geçmemelisiniz. Peçe son nokta olmalıdır.

  Kalbiniz ısrarla istemeli, aklınız peçe diye sayıklamalı ve dışarı çıktığınızda açık olan yüzünüzden rahatsız olmaya başlamış olmalısınız. 

PEÇE TAKMAK FARZ MI?

Peçe takmak farzdır veya farz değildir diyemeyiz. Bir kadın kendi yaşadığı çevreye ve vicdanına göre buna karar verebilir. Peçenin gerekli olduğuna dair deliller olduğu gibi, peçe takmamanın da caiz olduğuna dair delillerde mevcuttur. Fitnenin kol gezdiği şu zamanda bana bakılmasından çok rahatsız oluyorum diyorsanız peçeniz şimdiden hayırlı olsun 🙂

PEÇE Mİ ÇARŞAF-I ŞERİF Mİ?

Yüzünüzü kapatmak istediğinizde peçe mi çarşaf mı diye karar veremiyorsanız, bir şey yeyip içebilmek için peçe daha rahat diyebilirim. Lakin bunun belli bir kuralı yok. Hangisi içinize siniyor ise onu tercih edebilirsiniz. Eğer peçe kullanacaksanız, altına uzun çarşaf veya cilbab giymenizi tavsiye ederim.

PEÇE VE CİLBAB DİKEN SAYFALAR

Kendi adıma gerek kumaşı, gerek güvenilirliği olsun içime sinen iki instagram sayfasını sizlere önerebilirim.

 1. Kıyamterzi; Özellikle cilbab dikimi konusunda çok başarılı buluyorum. Eski dönemlerin kokusunu taşıyor günümüze. İyiki böyle insanlarımız var ve iyiki bizler için o dikiş masasına oturuyorlar.
 2. Blackbutik; Gerek peçe olsun, gerek afgan takımı olsun tek başına hazırlayıp diken ve müşterilerini memnun eden harika bir kadınla muhatap oluyorsunuz. Gerçekten takdire şayan! Kalite olarak da en üst seviyeyi tercih ediyor.

PEÇE TAKTIĞIM İÇİN DIŞLANDIM

Peçe taktığınız için dışlanıyorsanız, zaten doğru bir çevreniz yok demektir. Siz hiç atkıyla ağzını burnunu kapattığından dolayı dışlanan birisini gördünüz mü? Öyleyse neden peçeye gelince dışlanma gerçekleşiyor? İşte burada nefis ve şeytan devreye giriyor.

 1. İslam için en güzelini yapmaya çalışan bireyler daima taşlanır. Bu geçmişte de böyleydi şimdide böyle ve gelecekte de böyle olacak..
 2. Siz üşüdüğünüz için değil, Allah rızası için peçe takıyorsunuz. Elbette ki nefislere ağır gelecek ve elbette ki sizi eleştiri yağmuruna tutacaklar. İşte iman da böyle anlarda devreye girmeli. Bütün bu eleştirilere karşı bunalıma giriyorsanız, biraz daha okumalar yapıp bilgilenmeniz gerekiyor demektir. Ancak tam tersi bu eleştiriler geldikçe “İşte şimdi sahabe dertleri edindim” diye seviniyorsanız, bize de Rabbim imanınızı soldurmasın diye dua etmek düşer 🙂
 3. Kendinizi daima diri tutun. Ben Allah için yüzümü örtüyorum. Ben Hz. Aişe annemiz (radiyeallahü anha) gibi örtünmeyi seçtim. Kim ne derse desin beni yalnızca ahiretim ilgilendirir! Ben sizler için yarılmadım ki, sizler için tesettürüme yön vereyim!” diyerek imanınızı coşturun ve nefsinizi ezip geçin!

MÜSLÜMANLAR PEÇEYE KARŞI

Evet kardeşlerim. Ne yazık ki bazı Müslüman kesimin bile gözlerinde büyüyebiliyoruz. Üstelik bazı ilim ehli dediğimiz insanlar dahi tuhaf karşılayabiliyor!

♦ Ne gerek var ki!

♦ Ne yani şimdi siz Müslüman, biz gavurmuyuz!

♦ Sıcaktan patlamıyor musun sen!

♦ Çok gereksiz! Rahatlık varken bu işkence nedir!

♦ Hayırdır bir tarikata mı girdin!

♦ Hayret ediyorum niye kapattın ki yüzünü!

♦ Aç kızım aç onlar yabancı değil!

Ve daha bir çok boş tıkırtı! Bu eleştiriyi yapanlara şunu demek istiyorum. Onca boynunu, kolunu açarak, saçını göstererek, dar dar giyinip boy gösterisi yaparak moda kurbanı olmuş, adı tesettürlüler varken eleştirecek konu olarak bir tek peçeyi mi buldunuz? Neden eksikleri değilde fazlaları söyleme ihtiyacı hissediyorsunuz? Sakın ola nefsinizin kurbanı olmayasınız? Bizi haşaa siz mi yarattınız ki, sizler dediniz diye doğru bildiklerimizden vazgeçelim? Birazcık düşünelim çok değil birazcık..

 

 Peçe modelleri ve bağlanış şekillerini youtube kadinvari kanalımızda paylaşacağız.. Takipte kalın. Yorumlarınızı eksik etmeyin. Sormak istediklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Umarım faydalı olabilmişimdir.. 

Selam ve Dua ile..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Allah razı olsun. Çok faydalı çok güzel bir yazı olmuş ☺ Rabb’im isteyen herkese peçeyi hakkıyla takabilmeyi nasip etsin.

  1. Kadin Vari dedi ki:

   Amin Ecmain canım benimm 🙂

 2. Damla K. dedi ki:

  Allâh râzı olsun faydalı ve güzel bi yazı olmuş. Kararlılığımı daha da arttırdı. Nefsimizin isteklerine değil Allâhu âlemin isteklerine köle olursak zâten hiç birşey zor gelmez… Yaptığımız herşey güzelleşir anlam kazanır… 😇😍💚

  1. Kadin Vari dedi ki:

   Ne mutlu bana o zaman kardeşim 🙂 Çok sevindim faydalı olmasına 🙂 Rabbim şimdiden daim kılsın..

 3. Nur dedi ki:

  Çok güzel bir yazıydı ablam. Eline, fikrine, kalemine, gönlüne sağlık… Çok güzel noktalara değinmişsin. İnşaAllah çok kişiye ulaşır ve güzel vesile olursun. (Bana da inşaAllah nasip olsuun😄) Allah razı olsunn ablam❤😍

 4. Aynin dedi ki:

  Peceliyim elhamdülillah karşıma çıktı yazınız ve çok hoşuma gitti Rabbim razı olsun 😍💕💕

 5. Ebumuhammed dedi ki:

  Selamun aleykum bacım 3 katlı gölgeli pecenin fiyatı nekadar

  1. Kadin Vari dedi ki:

   Aleykümselam. Peçe satışımız yoktur.

BİR YORUM YAZ