Tesettürde Çene Altı Kapatılmalı mı?

Tesettürde Çene Altı Kapatılmalı mı?

Tesettürün Ölçüsü Nedir

Sizlere bugün “Başörtü takarken çene altı kapanmalı mı konumuz hakkında değerli hususlara değineceğiz. (tesettürde çene altı kapatılmalı mı) yazımızı siz değerli okuyucularımız için severek hazırladık.. kadinvari.com dan “yüzün tesettürde sınırı” konumuzu memnuniyetle okuyup çıkacaksınız..

 

Esselamu aleyki değerli kardeşlerim. Gün geçtikçe tesettür kaybımız bir hayli artış gösteriyor. Tekrar tekrar şeytanın oyunlarını, insanı nasıl kandırdığını anlatmaya gerek yok. Zira bilmeyen, okumayan, duymayan kalmadı.

 

Şuanda bizlerin yalnızca iman tokadına ihtiyacı var. Düşünmeye ihtiyacımız var. Yaratılış nedenimizi biliyoruz.. Gelen emirleri de aynı şekilde. Ama uygulamaya gelince neden eksiğiz? İşte bedenlerimizi sarmayan ölüm korkusunun eksikliğinden… Hiç ölmeyeceğiz sanıyoruz.. Hep güzel kalacağız, hep videolar çekeceğiz, hep sosyal medyaya resim koyacak ve hesaba çekilmeyeceğiz, hep birileri fotoğraflarımıza yorum atacak gururumuz okşanacak, hep bilgili gibi görüneceğiz, camilerde fotoğraflar atıp ibadet ettiğimizi göstereceğiz, namahremlerle konuşabileceğiz, kılınmayan namazlarımız bir gün karşımıza çıkmayacak veya kıldıklarımız yüzümüze çarpılmayacak SANIYORUZ…

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, elinin altında binlerce kitaplar, kütüphaneler olursa olsun ASLA SONUMUZU düşünmeyeceğiz değil mi? Ne kadar acı..

Oysa gözlerimizin önünde vefat edenlerde nede güzel nasihatler yatıyor… Anlayabilene, alabilene…

 

Velhasılı kelam.. Ahir zamanı yaşadığımız şu günlerde hala TESETTÜRÜN ÖLÇÜSÜNÜ sorgulayanlar var ya.. İşte Allah onlardan razı olsun… Bugün bu yazıyı yazmama vesile olan Büşra kardeşimizden de Rabbim razı olsun.. Birilerine faydalı olabilirsek, ilk sevabın Büşra’ya gideceğini umuyorum…

Allah’ın Emrettiği Tesettür Nasıldır?

Tesettürün ölçüsü; Kur’an ve Sünnet dahilinde olmalıdır.

Peki Yüce Allah bize ne buyuruyor?

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM  

Nur Suresi 30-31. ayet ile Rabbimiz gerçekten ne buyuruyor? Hiç düşündük mü? “Tesettür Nur suresi 30 ile 31. ayette geçmektedir” demekten öteye geçmediğimiz için tesettürü hakkıyla anlayamıyoruz..

Mümin erkeklere söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) esirgesinler ve namuslarını korusunlar! Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Gerçekten Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) esirgesinler, namus ve iffetlerini korusunlar! Açıkta kalan/kendiliğinden görünen kısmı müstesna olmak üzere, zinetlerini göstermesinler.

Öncelikle tesettür yalnızca kadınlara değil, bilhassa beylere de farzdır. İnternet ortamında “Erkeğin tesettürü göz kapaklarıdır” diye paylaşımlar vardır ya, çokta doğrudur ancak ne kadar hayatımıza geçiriyoruz işte orası meçhuldür. Bazen paylaşım yaparken, kendi hayatımıza da yansıtmalıyız..

Evet Yüce Allah, hem bayana hem erkeklere gözlerinizi harama bakmaktan koruyun buyuruyor. “Ne yapayım yani kadınlarda orasını burasını açmasalardı!” bahanelerine sığınan erkek kardeşlerimiz! O halde Allah neden sizlere de gözlerinizi koruyun buyuruyor? Birazcık düşünsek…

Ne yapayım yani, onlar bakacak diye ben özgürlüğümümü kısıtlayacağım! Nefisleri yok mu bakmasınlar!” diyen bayan kardeşlerimiz! O halde Allah, neden sizlere de iffet ve namuslarınızı koruyun, örtünüzü üzerinize alın, gözlerinizi harama bakmaktan koruyun buyuruyor?! Birazcık düşünsek…

Rabbimiz bu ayeti kerimede çoğu alime göre “el ve yüz dışında tüm bedeninizi örtün” buyurmaktadır. El ve yüzde ki ağız, göz, burun gibi gerekli olan uzuvlardan dolayı ziynet kategorisinde sayılmamaktadır. Buna rağmen yüzünü kapatabilenler, ellerini koruyabilenler takva boyutuna geldiklerinden, ecirleride daha farklı olacaktır…

 Peki ziynet yerleri nelerdir?

Kola takılan bilezikler, kulağa takılan küpeler, saça takılan tokalar, boyuna takılan kolyeler ziynet eşyalarıdır. Ve ziynetlerini açığa vurmasınlar diye buyuran Rabbimiz, aynı zamanda ziynetlerin takıldığı yerlerinde kapatılmasını emretmektedir. Günümüzde ki açılan boyunlar ve kollar, gözüken kulaklar işte bu ayeti kerimeyle ters düşüyor olup, Allah’ın emrini çiğnemek anlamına gelmektedir…!

Boynunu bile bile açan birine “Sen Allah’a karşı geliyorsun” dediğinizde çok büyük tepkiler verecektir. Oysa bunu biz değil Rabbin buyuruyor ey süslenme gafleti uykusunda olan kardeşim!

Cahiliye Dönemine Geri Döndük!

Cahiliye döneminde kadınlar örtülerini, boyunlarından arkaya doğru atıp boyun ve yakalarını açarlardı. Bunun üzerine Yüce Allah, tesettür emrini vahyetti..

Peki günümüzde ki boynunu açan kardeşlerimiz.. Sizcede cahiliye dönemine benzemiş olmuyor musunuz? Allah’ın emri dışında örtünmekle neyi hedefliyorsunuz? O dönemin kadınları boynunu açıyor diye tesettürü emreden Rabbimiz, şimdi bizlere emretmiyor mu? Nerede kaldı Kur’an-ın evrenselliği… Madem evrensel bir kitabımız var.. Öyleyse neden evrenselliğini hayatımıza nakşet miyoruz?

İçki içiliyorsa içki ayetleri yeni inmiş gibi, tesettürün hakkını veremiyorsak tesettür ayetleri yeni inmiş gibi yaşamamız gerekmiyor mu?

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

“Kadınlar başörtülerini (humur) yakalarının üzerine (kadar) koysunlar / örtsünler” Nur suresi 31. ayet

 “Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaçtan dolayı dışarı çıktıkları zaman) dış elbiselerini / örtülerini (cilbâb) üstlerine almalarını söyle. Onların tanınıp incitilmemeleri ve taciz edilmemeleri için en uygun olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir” Ahzab suresi 59. ayet

Dikkat ettiyseniz “tanınıp incitilmemeleri ve taciz edilmemeleri için en uygun olan budur” buyuruyor Rabbimiz. Bizleri Yaradan Allah, taciz edilmemeleri için en uygun olanı yani tesettürü emretmiş, ama günümüz tesettür düşmanları “beden benim, benim kararım” diyerek hem tesettürü reddediyor, hemde suçu yalnızca taciz edenlerde buluyor! Sonrada tesettür hakkında bir şey dediğimizde, siz insan ayrımı yapıp, şortluların taciz edilmesi müstehak diyorsunuz! diye iftira atıyorlar! SubhanAllah… Tövbe ESTAĞFURULLAH…

Asıl konuya gelmeden bunları demek boynumun borcuydu.. Haklarınızı helal ediniz.. Asıl mevzuya dönecek olursak..
 

TESETTÜRDE ÇENE ALTI KAPATILMALI MIDIR?

Kardeşlerim. Bu konuda şöyle hadisi şerif vardır diyemiyoruz. Ancak alimlerin nazarında çene altının kapatılması şart değildir. Tekrar ediyorum çene altının yani baş örtünün çene altından bağlanması caizdir. Kesinlikle boynun açık kalınabileceği gibi bir anlam çıkmasın… Ancak gerek alimler, gerek hocalar ve gerek benim düşünceme göre, çene altınıda kapatmak TAKVA boyutuna geçmektir. Ve görünüm itibariyle daha derli toplu, daha edebe uygun olacağını düşünüyorum. Özellikle de gıdısı fazla olanların çene hizasından yapmaları daha doğru olur.. Yinede bu konuda tercih sizlerin.

Lakin şöylede bir durum var ki, boğaza batmasından korkup gevşek takılan iğnelerden dolayı boynun gözükme ihtimali doğacaktır. Bunuda gözünüzden kaçırmayın..

TESETTÜRDE ÖLÇÜ NEDİR?

Kardeşlerim.. Yüce Rabbimiz, çarşafı emrediyorum veya feraceyi emrediyorum şeklinde buyurmamıştır. Eğer ki dış olarak tercih ettiğin giyimin, rüzgar estiğinde dahi darlaşmıyorsa, vücut hatlarını belli etmiyorsa, içini göstermiyorsa, deseniyle rengiyle dikkatleri toplamıyorsa, işte bu TESETTÜRDÜR.. Ama giydiğin ferace, eğilip kalkmanla hatlarını belli ediyorsa bu TESETTÜR değildir kardeşlerim. Tesettür adına seçtiğimiz kıyafettir..

  Yani özetle tesettür ölçümüz şunlardır.

  • El ve yüz hariç tüm bedenin örtülmesi
  • Bol olması
  • Bırakın vücut hatlarını, ferace içerisine konan eşarptan dolayı yaka kısmının ve aşağısının (anlamanızı umuyorum) bilhassa ortaya çıkması ne büyük gaflet! Lütfen önce haya örtüsüne bürünelim!
  • Dar olmaması
  • Şeffaf olmaması
  • Deve hörgücü olmaması
  • Yüzde makyaj olmaması!
  • Baş örtünün boyun ve yakanın üzerine salınması
  • Çene altınında caiz olduğu ancak boynun gözükmemesi şartıyla

Tesettürün hakkını vermek için çabalayanlara ve tesettürünün eksikliğinden dolayı üzülenlere selam olsun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ